Конспект з біології екосистема 10. Конспект уроку біології "Біогеоценоз як особливий рівень організації життя". Результати взаємодії організмів зводяться до ……

Урок №1. Біогеоценоз як особливий рівень організації життя. Біогеоценоз як біо - та екосистема.

Мета уроку:в результаті оволодіння змістом модуля ви повинні знати біогеоценотичні рівні організації живої матерії; поняття «біоценоз», «біогеоценоз», «екосистема» та «біосистема».

Номер навчального

елемента

Навчальний матеріаліз зазначенням завдань

Інтегруюча мета: в результаті роботи ти маєш запам'ятати, що біогеоценоз особливий рівень організації життя та біогеоценоз становить біо- та екосистема; сформулювати висновок про біоценоз як біо- та екосистема

Уважно прочитай мету уроку

Ціль: визначити поняття «біогеоценоз»

1. Що означає термін "біогеоценоз"?

2.Сфомулюйте визначення, що таке біогеоценоз.

Працюйте індивідуально із підручником.

Випиши визначення у зошит.

Мета: Ознайомитись особливостями біосистем біогенетичного рівня, тобто з основними структурними елементами біогеоценозу.

1. З'ясуйте основні структурні елементи біогеоценозу.

2. Визначте основні функціональні групи біоценозу.

3. Визначте основні процеси, що відбуваються в біогеоценозі.

Робота у парі.

Працюйте з підручником

Мета: З'ясувати, яке значення має біогеоценотичний рівень.

1.Визначте головну роль та стратегію біогенетичного рівня.

Випишіть у зошит основні моменти.

Ціль: Перевірити знання про біогеоценоз.

1.Закінчіть фразу, вибравши потрібну характеристику:

Основним процесом, що організує біогеоценоз, є….

а) різноманітність популяції та видів;

б) зміна чисельності популяцій;

в) кругообіг речовин і потік енергії;

Працюйте індивідуально. Оцінюється в 2 бали.

Мета: З'ясувати та розповісти, хто такі і.

1.Ознайомтеся за підручником і розкажіть про вченого - ботаніки та еколога та його заслугу в біології.

2. Як пояснює екосистему Артур Джордж Тенслі-Англійський ботанік.

Виконує перший варіант.

Виконує другий варіант.

Домашнє завдання



Засоби навчання:таблиці «Плоскі та круглі черви», вологі препарати, диск «Відкрита біологія».

Хід уроку.

1.Мозковий штурм з питань вчителя:

1) до якого класу належить печінковий сисун?

2) яка форма тіла?

4) що таке кутикула?

5) Остаточний господар?

6) проміжний господар?

7) цикл розвитку печінкового сисуна?

8) цикл розвитку свинячого ціп'яка? Цикл розвитку аскариди?

9) назвіть шляхи зараження людини аскаридами?

10)заходи профілактики?

3. Вибери правильні твердження.

4.Знайди помилки в оповіданні!

фізкультхвилинка

5.Гра «Гарячий стілець»: Слова на дошці: аскарида, фіни, малий ставок.

6. Заповніть таблицю.

7. Слово експертної комісії.

8.Підведення підсумків уроку.

Для фізкультхвилинки: вибрати правильні та неправильні відповіді (вставати та сісти)

2. Гостриця______________________,людська аскарида_______________________

печінковий сисун ______________, свинячий ціп'як_____________________

Заходи боротьби: 1-не є сире, погано просмажене м'ясо; 2.-не пити сиру некип'ячену воду; 3- не є немите овочі та фрукти; 4- не є щавель, дикий лук, не жувати траву з лук;

5- тримати худобу в сараї; 6- систематично мити руки перед їжею; 7-захищати продукти харчування від мух, тарганів; 8-не гризти нігті.

1- наявність органів чуття; 2 - здатність до безкисневого дихання; 3 - довге тіло;

4-наявність травної системи; 5-розвиток зі зміною кількох господарів; 6 - щільна кутикула; 7- роздільна порожнина; 8-величезна плодючість; 9-сегментація тіла.

Вибери правильні твердження: 1) Аскарида відкладає близько 200 тис. яєць на рік.

2) Аскариди та гострики отруюють організм людини.

3) Проміжний господар печінкового сисун – свиня.

4) Фіни перебувають у м'язах.

5) Розвиток печінкового сисуна складне.

6) Малий ставок остаточний господар свинячого ціп'яка.

7) Печінковий сисун на головці має чотири присоски.

8)Свині заражаються ціп'яком, поїдаючи нечистоти.

Ознаки

Печінковий сисун

Свинячий ціп'як

Людська аскарида

Розділи: Біологія

Ціль:Ознайомити учнів із біоценотичним рівнем життя Землі.

Завдання:

  1. Навчальна:сформувати в учнів уявлення про біогеоценоз, його структуру та обов'язкові компоненти;
  2. Розвиваюча:розвивати та закріплювати навички роботи з книгою та іншими джерелами інформації;
  3. Виховна:формування дбайливого відношеннядо природи, розуміння потреби її охорони.

Обладнання:таблиці із загальної біології, інформаційні карти на кожну парту, фотоматеріали, оформлені у вигляді фотовиставки (представлені різні біоценози: ліс, степ, водоймища).

За наявності мультимедійної установки можна використовувати слайдовий матеріал.

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу. Клас можна розділити на дві групи, наприклад «Теоретики» та «Практики».

Хід уроку

Організаційний момент:

мотивація учнів вивчення нового матеріалу, пояснення завдань урока:

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчення матеріалу з основ екології. Наше завдання: користуючись вашими знаннями про екологічні фактори, з'ясувати, що таке біоценоз та біогеоценоз, у чому полягає відмінність у цих поняттях, якими є їх основні характеристики. Навчитися оцінювати якість біогеоценозів, прогнозувати їхній розвиток. З'ясувати, які фактори можуть вплинути на зміну одного біогеоценозу іншим, і таким чином надати негативний впливіснування всієї біосфери.

Вивчення нового матеріалу:

1) Актуалізація знань (10 хв.)

  1. Що називається екологічними факторами? (Умови, що впливають на існування та географічне поширення (розселення) живих істот).
  2. Подивіться на таблицю та назвіть дві основні групи екологічних факторів (абіотичні та біотичні фактори). Що означають ці назви? (Фактори неживої та живої природи).

Екологічні фактори (Таблиця №1)

3. Вчитель:Тепер ми виконаємо невелику тренувальну вправу з визначення екологічних чинників. Я читатиму уривок з книги Н. Сладкова «Різнобарвна земля», в якому мова піде про тайгу (Зелену землю), а вам треба буде так само, в два стовпчики виписати всі знайомі екологічні фактори. (учням лунає текст на парти)

Зелена земля(Тайга)
Тайга – найбільший землі ліс. Царство колючої хвої. Сосни, ялиці, кедри та ялинки. Тяжкий гул зелених вершин. Похмурий скрип обімнілих стволів. Сиро, похмуро, глухо. Пахне пріллю та тайгової водою. Коріння-виворітні, мов ведмеді, піднялося дибки, розчепірили кудлаті лапи.
Ні яскравих кольорів, ні строкатих метеликів. Не видно птахів, не чути звірів. Усі ховаються і таяться. Лише обережна тінь прослизне в гущавині. Здригнеться зачеплена кимось гілка, розпрямиться прим'ята кимось трава. І знову тиша та безлюддя.
Стежка вибита звірячими лапами та копитами. Людині важко йти звіриною стежкою. Ноги то тонуть у моху, то ковзають на пружній хвої. Сукуваті валежини чіпляються за одяг, ялинові лапи б'ють по обличчю. І чорні дупла старих осин стежать за тобою, наче чиїсь очі.
Добре дивитись на зелену тайгу з гори.
Там світлі бори-сосняки. Тут темні плями ялинників. Блакитні звиви річок. Чорні гарі, що пропахли димом. Жовті зибуни-болота. І сині, туманні, безкраї дали. Найбільший ліс на землі. Тайга.

Приклад заповнення таблиці учнями після прослуховування тексту:

Екологічні фактори Таблиця №2

2) Вивчення нової теми (основні поняття: біоценоз, екосистема) – 10 хв.

Вчитель: Перші поняття, з якими ми сьогодні познайомимося - це біоценоз (спільнота) та біогеоценоз (екосистема)

Термін «біоценоз» уперше ввів у науку 1877 року К. Мебіус.

Учням дається завдання:

  1. Прочитати текст у підручнику на стор. 245 «Поняття про спільноту та екосистему»;
  2. Знайти визначення термінів: біоценоз (спільнота), біогеоценоз (екосистема);
  3. Знайти ці терміни в інформаційній карті (див. додаток).

Фронтальна бесідаза вправою «Різнобарвна земля», таблиця №2:

– Як ви вважаєте, що представлена ​​в оповіданні природна зона є спільнотою живих організмів чи ні? Доведіть свою думку.

– Тайга, про яку йдеться у розповіді, це біоценоз чи біогеоценоз? Доведіть свою думку.

– У чому різниця у поняттях «біоценоз» та «біогеоценоз»?

Висновок:(записується у зошит)

Біоценоз –це біосистема, що є сукупністю популяцій різних видів рослин, тварин і мікроорганізмів, що населяють певну територію, а біогеоценоз- Це біоценоз, що перебуває у сталому зв'язку з факторами неживої природи.

БІОЦЕНОЗ = РОСЛИНИ + МІКРООРГАНІЗМИ + ЄДИНА ТЕРИТОРІЯ (БІОТОП)

БІОГЕОЦЕНОЗ = БІОЦЕНОЗ + АБІОТИЧНІ ФАКТОРИ СЕРЕДОВИЩА

3) Структура біогеоценозу. Основні характеристики біогеоценозу. - 5 хв.

Схема «Структура біогеоценозу» замальовується у зошит:

Вчитель: Кожен біогеоценоз характеризується цілою низкою показань, що визначають його якість (стійкість). Ознайомтеся з основними характеристиками біогеоценозу таблиці №3 «Основні характеристики біогеоценозу»

Основні характеристики біогеоценозу Таблиця №3

Біоценоз, в якому є досить велика різноманітність видів, є фітоценози, що чітко сформувалися, достатня біологічна продуктивність і зберігає ці якості досить тривалий час може вважатися якісним (стійким).

4) Основні функціональні групи організмів у суспільстві. Едифікатори – 10 хв.

Вчитель: Усі спільноти складаються із сукупності організмів, які пов'язані між собою переважно харчовими зв'язками. Різноманітність типів харчування призводить до виникнення найтісніших взаємозв'язків у суспільстві. Існування різних груп організмів один без одного стає неможливим. Для того щоб зрозуміти, як реалізуються ці зв'язки, необхідно мати уявлення про типи харчування організмів. Тому давайте розглянемо схему «Типи харчування організмів» та зіставимо її з текстом підручника на сторінці 246 «Функціональні групи організмів у суспільстві».

Робота учнів із схемою.

Вчитель(продовжує розповідь): Особливе місце у біоценозах займають такі види, які здатні впливати на умови життя інших, їх називають едифікаторами,або видами-средоутворювачами. У ялиновому лісі, наприклад, середоутворювачем служить ялина, на верховому болоті – сфагнові мохи, у степу – трави: ковила та типчак тощо.

Іноді у ролі середоутворювачів виступають тварини. Наприклад, бабаки та ховрахи, створюючи систему підземних ходів та нір, змінюють склад степової флори, вологість ґрунту, рельєф. Сойки-птахи, які харчуються жолуді та горіхи (у тому числі кедрові). Птах ховає на зиму запаси, але забуває про свої похорони і навесні проростають молоді кедри, дубки, горіхові чагарники. Так само можна навести безліч інших прикладів: терміти зі своїми спорудами, сарана, колорадський жук, бобри, річки, що перегороджують, і т.д.

Фронтальна бесіда:

Чому куниця не селиться у березовому лісі? (Основною їжею куниці є білка. Білки селяться там, де є горіхи (шишки), наприклад, у кедровому борі. У березовому лісі шишок немає, отже не буде й білки з куницею).

– На невеликому струмку, що тече з джерела, в ялицевому лісі оселилося сімейство бобрів. Чи вплине поява бобрів на структуру біоценозу ялицевого лісу? Як? Що станеться із місцевістю через 3-5 років?

– Спробуйте навести свої приклади рослин чи тварин – едифікаторів.

Висновок:

  1. Харчові ланцюги є основою будь-якого біогеоценозу.
  2. Тварини та рослинні організми можуть виступати в ролі едифікаторів (видоутворювачів).

5) Закріплення (5-7 хв.)

1. Рішення проблемних завданьза групами:

А) Згоріла ділянка хвойного лісу, де едифікатором була ялиця, але були сосна сибірська і модрина. Причина пожежі – блискавка. Умови: волого, північний схил. Який біоценоз займе місце згорілого через 10-15 років? Яка порода дерев може стати видотворчою? Відповідь обґрунтуйте (правильна відповідь – осика).

Б) Людина на схилі гори вирубала березовий гай і побудувала гірськолижну трасу. Умови: сухий, південний схил. Який біоценоз займе місце попереднього через 1-2 роки? Яка рослина може стати видоутворювачем? Відповідь обґрунтуйте (правильна відповідь – злаки, подорожник)

2. Для слабких учнівпропонується тестове перевірочне завдання (див. додаток).

Домашнє завдання:

Завдання: заповніть таблицю.

Розвиток біогеоценозу

Підбиття підсумків уроку (1-2 хв.)

Короткі висновки про виконану роботу, перелік одержаних на уроці оцінок з короткими коментарями, коротка перспектива роботи на наступний урок.

Тип уроку -комбінований

Методи:частково-пошуковий, проблемного викладу, репродуктивний, пояснювально-ілюстративний.

Ціль:

Усвідомлення учнями значимості всіх обговорюваних питань, вміння будувати свої відносини з природою та суспільством на основі поваги до життя, до всього живого як унікальної та безцінної частини біосфери;

Завдання:

Освітні: показати множинність факторів, що діють на організми в природі, відносність поняття «шкідливі та корисні фактори», різноманіття життя на планеті Земля та варіанти адаптацій живих істот до всього спектру умов довкілля.

Розвиваючі:розвивати комунікативні навички, уміння самостійно здобувати знання та стимулювати свою пізнавальну активність; вміння аналізувати інформацію, виділяти головне у досліджуваному матеріалі.

Виховні:

Виховувати культуру поведінки у природі, якості толерантної особистості, прищеплювати інтерес та любов до живої природи, формувати стійке позитивне ставлення до кожного живого організму Землі, формувати вміння бачити прекрасне.

Особистісні: пізнавальний інтерес до екології Здатність вибирати цільові та смислові установки у своїх діях та вчинках по відношенню до живої природи. Потреба у справедливому оцінюванні своєї роботи та роботи однокласників

Пізнавальні: уміння працювати з різними джерелами інформації, перетворювати її з однієї форми в іншу, порівнювати та аналізувати інформацію, робити висновки, готувати повідомлення та презентації.

Регулятивні:вміння організувати самостійно виконання завдань, оцінювати правильність виконання роботи, рефлексію своєї діяльності.

Комунікативні: брати участь у діалозі під час уроку; відповідати на запитання вчителя, товаришів за класом, виступати перед аудиторією, використовуючи мультимедійне обладнання або інші засоби демонстрації

Заплановані результати

Предметні:знати - поняття «довкілля», «екологія», «екологічні фактори» їх вплив на живі організми, «зв'язки живого і неживого»;. Вміти – визначати поняття «біотичні фактори»; характеризувати біотичні чинники, наводити приклади.

Особистісні:висловлювати судження, здійснювати пошук та відбір інформації; аналізувати зв'язки, зіставляти, знаходити відповідь на проблемне питання

Метапредметні: зв'язки з такими навчальними дисциплінами як біологія, хімія, фізика, географія Планувати дії з метою; знаходити необхідну інформацію в підручнику та довідковій літературі; здійснювати аналіз об'єктів природи; робити висновки; сформулювати власну думку.

Форма організації навчальної діяльності - індивідуальна, групова

Методи навчання:наочно-ілюстративний, пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий, самостійна робота з додатковою літературою та підручником, з ЦОР.

Прийоми:аналіз, синтез, висновок, переклад інформації з одного виду в інший, узагальнення.

Вивчення нового матеріалу

Концепція екосистеми

Синекологія - розділ екології, що вивчає асоціації популяцій різних видів рослин, тварин і мікроорганізмів (біоценозів), шляхи їх формування та їх взаємодія з довкіллям. В окремий науковий напрямок синекологія виділена на Міжнародному ботанічному конгресі 1910 р. Термін «синекологія» запропонував швейцарський ботанік К. Шретер (1902 р.).

У природі популяції різних видів поєднуються в макросистеми вищого рангу - так звані співтовариства, або біоценози.

Біоценоз- це сукупність популяцій рослин, тварин і мікроорганізмів, що живуть разом в одних і тих самих умовах середовища. Поняття «біоценоз» було запропоновано у 1877 р. німецьким зоологом К. Мебіусом (1825-1908 рр.), який,
вивчаючи устричні банки*, дійшов висновку, кожна з них
є спільнотою живих істот, всі члени якої перебувають у тісному взаємозв'язку.

Ніякий біоценоз не може розвиватися сам по собі, незалежно від середовища та поза нею. В результаті в природі складаються певні комплекси, сукупності живих
та неживих компонентів, де складні взаємодії їх окремих частин підтримуються на основі взаємної невизначеності. Щоб зрозуміти відмінність синекологічного підходу до вивчення живих систем від аутекологічного, наведемо таке порівняння. Так, якщо, скажімо, вивчається відношення ялинки сибірської (одного дерева або виду в цілому) до середовища або лисиці звичайної (однієї особи або виду в цілому) до середовища, то ці дослідження є за своїм характером аутекологічними.

Якщо ж вивчається ліс, у якому росте ця ялина і живе лисиця, то підхід буде синекологічним. У першому випадку вся увага зосереджена на окремо взятому організмі, і мета полягає в тому, щоб побачити, як він вписується в загальну еко-логічну картину, подібно до того, як, розглядаючи твори живопису, можна сконцентрувати увагу на якомусь окремому фрагменті . У другий випадок розглядається картина загалом (тобто, якщо продовжити аналогію з живописом, вивчається композиція).

Простір з більш-менш однорідними умовами, заселений тим чи іншим співтовариством організмів (біоценозом), називається біотопом. Якщо визначити біотоп як місце існування біоценозу, то біоціноз можна розглядати як
історично сформований комплекс організмів, притаманний даного, конкретного біотопу.

Будь-який біоценоз утворює з біотопом цілісність, єдність, біологічну систему ще вищого рангу. біогеоценоз.Термін «біогеоценоз» запропонував 1940 р. В. Н. Сукачов.

За визначенням В. Н. Сукачова (1880-1967 рр.),біогеоценоз - «це сукупність
на відомому протягом земної поверхні однорідних природних явищ(ат-мосфери, гірської породи, рослинності, тваринного світу та світу мікроорганізмів,
грунту та гідрологічних умов), що має свою, особливу специфіку взаємодійтвій цих складових її компонентів і певний тип обміну речовиною та енергією їх між собою та іншими явищами природи і є внутрішньо суперечливою єдністю, що знаходиться в постійному русі, розвитку».

Термін «біогеоценоз» дуже близький (хоч і не тотожний) до широко поширеного за кордоном терміну «екосистема», який був запропонований у 1935 р. А. Тенслі. Еко-система- це будь-яка сукупність взаємодіючих живих організмів та умов середовища, що функціонує як єдине ціле за рахунок обміну речовиною, енергією та інформацією.

Існує думка, що зміст терміна «біогеоценоз» значно більшою мірою відображає структурні характеристики досліджуваної макросистеми, тоді як у поняття «екосистема» вкладається насамперед її функціональна сутність.

Екосистемами є, наприклад, мурашник, ділянка лісу та ліс у цілому, кабіна космічного корабля, ландшафт і навіть вся біосфера. У цілому нині біогеоценоз виступає стосовно екосистемі, як приватне загальному.

Екосистема є основною функціональною одиницею живою
природи, що включає і організм, і абіотичне середовище, причому
кожна частина впливає на іншу і обидві необхідні для підтримки.
ня життя у тому вигляді, в якому вона існує на Землі.

Таким чином, організація є джерелом інформації. Організми отримують з неорганічного середовища інформацію про особливості хімічних елементівта з'єднань та про їх розподіл. Неорганічна середовище отримує інформацію від живих організмів про продукти їх метаболізму (обміну речовин). Живі істоти також обмінюються між собою інформацією: це можуть бути сигнали про небезпеку, наявність їжі, звернення до статевого партнера, агресія (попередження супернику) тощо. Інформаційна цінність предмета або явища залежить не від кількості укладеної в ньому інформації (воно нескінченно!), а від того, хто чи що цією інформацією користується.

Припустимо, ви - талановитий математик і написали найцікавішу наукову статтю з вищої математики. Спробуємо проаналізувати, як інформація залежить від того, хто цією інформацією користується.

Звичайно, що інформація, закладена в статті, вам дорівнює нулю, якщо ви самі її написали, а значить, нічого нового з її змісту не отримаєте. Якщо вашу статтю прочитає людина з освітою на рівні початкової школи, він також не отримає себе ніякої інформації (оскільки не знайомий з елементарними відомостями з вищої математики), тобто в обох випадках інформація дорівнює нулю, хоча її споживачі мають різний рівень поінформованості про предмет, що вивчається.

Деякі дослідники намагалися застосувати метод математичної теорії інформації для оцінки організованості живих систем, проте поки що без особливого успіху. На жаль, як справедливо зазначив академік В. А. Енгельгардт, «математичні аспекти теорії інформації ще не знаходять чітких додатків до аналізу елементарних основ життєвих явищ, хоча є підстави припускати, що завдяки універсальності принципів цієї теорії подальший її розвиток відкриє можливості для такого роду додатків, які все розширюватимуться і поглиблюватимуться».

Зі сказаного вище можна зробити такі висновки:

Всі об'єкти і процеси у Всесвіті, як і сам Всесвіт, являють собою потрійне єдність речовини, енергії та інформації;

У процесі взаємодії об'єкти обмінюються між собою речовиною, енергією та інформацією. У інформації знаходять відображення особливості організації взаємодіючих об'єктів;

При взаємодії об'єктів і процесів специфічність обміну інформацією обумовлена ​​особливостями організації взаємодіючих об'єктів: більш організовані об'єкти здатні витягувати з оточення більшу інформацію, ніж менш організовані, одночасно вони самі служать джерелом більшої інформації;

Оскільки кожна організація може бути охарактеризована нескінченною кількістю властивостей, настільки нескінченна і кількість інформації, яка в принципі може бути з неї витягнута. Окремі аспекти інформації піддаються математичній обробці, і це вселяє надію на те, що не тільки речовина та енергія, а й ступінь організованості нарешті отримає задовільну кількісну оцінку.

Запитання та завдання

1.Що вивчає синекологія?

2.Что називається біоценозом, біотопом, біогеоценозом, екосистемою?

3.Чому обмін речовиною, енергією, інформацією є основним принципом функціонування екосистеми?

YouTube: https://www.youtube.com /

Хостинг презентацій

10 кл, Пономарьова

ТЕМА 3. БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ (8 год.)
Урок 16. Біогеоценоз як біосистема та екосистема.

Ціль: сформувати поняття про біогеоценоз як надорганізмну біосистему.

Завдання

Освітня:

Розширити та поглибити знання учнів про надорганізмні рівні організації матерії.

Сформувати поняття про біосистему та екосистему

Пояснити основні умови виникнення біогеоценозів

Ознайомити учнів із навчаннями про біогеоценоз та екосистему

Розвиваюча, вчити:

Давати характеристикубіогеоценозів

Пояснюватизначення біогеоценозів
Тип уроку:

Комбінований урок


Форма проведення
Вимоги до учня:

Знати

Ключові поняття

Біоценоз, б іогеоценоз, екосистема, біотоп, зооценоз, фітоценоз, мікробіоценоз, продуценти, консументи, редуценти.

Об'єкти

Компоненти біогеоценозу – біотоп, біоценоз

Екосистема, біоценоз, біогеоценоз.

Біогеоценози: діброви, ставка, березового гаю

Факти

Організація та процеси біогеоценозу

Значення біогеонотичного рівня

Факти

Вчення про біогеоценоз та екосистему

Вміти

Давати визначення ключових понять.

Називати біогеоценози

Характеризувати структурні елементи, основні процеси та організацію біогеоценотичного рівня життя

Характеризувати

біологічний кругообіг речовин як головна умова виникнення екосистем,

видову структуру біогеоценозу

Давати характеристику біогеоценозів

Пояснюватизначення біогеоценозів
Забезпечення заняття:

Текст підручника

§ 16, 17

Таблиці «Біогеоценоз діброви», «Біогеоценоз ставка», «Будова екосистема», діафільм «Природні спільноти»


Хід уроку.

Мотиваційний етап.

Глобальною біологічною системою Землі є БІОСФЕРА. Біосфера проникає у всі оболонки земної кулі, тому що складається з живого матеріалу (речовини).

Компонентами біосфери є біоценози.

Мета уроку: сформувати поняття про біогеоценоз як надорганізмну біосистему
Вам вже відомо, що види тісно взаємопов'язані між собою та факторами неживої природи. Вони об'єднуються у природні спільноти – біогеоценози. Поруч із поняттям «біогеоценоз» часто використовується термін «екосистема». У чому різниця між цими поняттями? Що таке структура спільноти? Яка у ньому роль рослин, тварин, грибів та бактерій?


    Біогеоценоз

  1. Ознаки біогеоценозу як біосистеми

  2. Порівняння понять: біогеоценоз та екосистема

  3. Видова структура

  4. Характеристика біогеоценозу як особливого рівня організації життя

1. Поняття "біогеоценоз".
Біогеоценоз (біо – життя, гео – Земля, ценоз – загальний, спільний) – це відкрита жива система (біосистема).

Будь-яка система характеризується компонентами, процесами, зв'язками, особливою організацією.

Прикладами біогеоценозів можуть бути: біогеоценоз діброви, ялинник, різнотравний степ, ялицевий ліс, тропічний дощовий ліс, тундра. Зазвичай біогеоценозами називають сухопутні природні угруповання.

Біогеоценоз - природний комплекс живих організмів та умов середовища конкретної ділянки земної поверхні, межі якого можна навіть нанести на карту.


Властивості біогеоценозу як біосистеми:

Цілісність

Саморегуляція процесів
2. Самостійне оволодіння матеріалом

2. Усно поясніть терміни : біоценоз, біотоп, зооценоз, фітоценоз, мікробіоценоз

3. Визначити компоненти біогеоценозу

4. Загальна та відмінність у поняттях біогеоценоз та екосистема

Відповіді:

Процеси



  1. продукування біомаси;


Організаціяхарактеризується:

Роль біогеоценозів- Створення сприятливих умов для існування взаємодіючих видів та підтримання безперервного біологічного круговороту.

Домашнє завдання.

1. Текст підручника

2. Дати характеристику біогеоценозу як особливого рівня організації життя (§ 16 )

3. Запитання: стор.78, 81
Підготуватися до семінару (§18):

1 ряд – Трофічна структура біогеоценозу, правило 10%

2 ряд – Просторові зв'язки у біогеоценозі

3 ряд – Екологічна ніша

Перевірка Д/З
1) Письмова характеристика біогеоценозу як особливого рівня організації життя ( § 16)
Структурні компоненти: біотоп, біоценоз

Процеси, що характеризують біогеоценоз:


  1. кругообіг речовин і потік енергії (забезпечують саморегуляцію та стійкість біосистеми);

  2. продукування біомаси;

  3. розподіл популяцій у просторі;

  4. регулювання чисельності видів (забезпечує стійкість біосистеми).
Організаціяхарактеризується:

Складністю структури біогеоценозу (через різноманітність видів);

Стійкістю зв'язків між видами та з середовищем.

Роль біогеоценозів- Створення сприятливих умов для існування взаємодіючих видів та підтримання безперервного біологічного круговороту.

2) Терміни:

1. Біогеоценоз – сукупність рослин, тварин, бактерій, грибів та умов навколишнього середовища на якійсь конкретній території.

2. Біоценоз – комплекс живих організмів

3.Біотоп – комплекс умов довкілля, створених живими організмами.

4. Фітоциноз – сукупність зелених рослин.

5. Зооценоз – комплекс різноманітних тварин.

6. Мікробіоценоз – сукупність мікроорганізмів

7. Екосистема



Copyright © 2022 Прості істини та жіночі хитрощі. Про стосунки.